slimshady45
Answered

HELP!!

There are four isotopes of lead and their relative abundance listed below. Use this information to calculate the approximate atomic mass of lead. Show all work clearly!!

82 protons, 122 neutrons, 1.4%82 protons, 125 neutrons, 22.1%82 protons, 124 neutrons, 24.1%82 protons, 126 neutrons, 52.4%

Answer :

Answer:

207.24.

Explanation:

The mass numbers of the 4 isotopes are  82+ 122 = 204,  82 + 125 = 207,

82 + 124 = 206 and 208.

The approximate atomic mass  is worked out by adding the products of their relative abundances  and mass numbers:

0.014*204 + 0.221*207 + 0.241*206 + 0.524*208

= 207.24.

Other Questions