Answer :
Answer:
(1) $935,220
(2) 1.057
(3) 1.129
Explanation:
(1)
Planned value:
= Sum of expected cost of three activities
= $1,422,000 + $10,502,000 + $8,502,000 × 52%
= $1,422,000 + $10,502,000 + $4,421,040
= $16,345,040
Earned value:
= Sum of expected cost of three activities
= $1,422,000 + $10,502,000 + $8,502,000 × 63%
= $1,422,000 + $10,502,000 + $5,356,260
= $17,280,260
Schedule variance = Earned value - Planned value
= $17,280,260 - $16,345,040
= $935,220
(2)
Schedule performance index(SPI):
[tex]=\frac{Earned\ value}{Planned\ value}[/tex]
[tex]=\frac{17,280,260}{16,345,040}[/tex]
= 1.057
(3)
Actual cost = Sum of actual cost of three activities
= $1,302,000 + $9,002,000 + $5,002,000
= $15,306,000
[tex]Cost\ performance\ index=\frac{Earned\ value}{Actual\ cost}[/tex]
[tex]Cost\ performance\ index=\frac{17,280,260}{15,306,000}[/tex]
= 1.129