If an object is dropped from a height of 200 feet, the function h(t)=-16t^2=200 gives the height of the object after t seconds. Approximately, when will the object hit the ground? (1point)
A.200.00 seconds
B.184.00 seconds
C.3.54 seconds
D.0.78 seconds

Answer :

caylus
Hello,
Answer C
h(t)=0=-16t²+200==>t=3.53533...(s)

Other Questions