Answer :
Answer:
1 m/s
Explanation:
Given:
v₀ = 4 m/s
a = -3 m/s²
t = 1 s
Find: v
v = at + v₀
v = (-3 m/s²) (1 s) + (4 m/s)
v = 1 m/s
Answer:
1 m/s
Explanation:
Given:
v₀ = 4 m/s
a = -3 m/s²
t = 1 s
Find: v
v = at + v₀
v = (-3 m/s²) (1 s) + (4 m/s)
v = 1 m/s