Answered

you have a model rocket that launches from rest with a constant acceleration of 106 m/s squared. what is the rockets speed at a height of 3.2 meters​

Answer :

MathPhys

Answer:

26 m/s

Explanation:

Given:

v₀ = 0 m/s

a = 106 m/s²

Δy = 3.2 m

Find: v

v² = v₀² + 2aΔy

v² = (0 m/s)² + 2 (106 m/s²) (3.2 m)

v ≈ 26 m/s

Other Questions