Answered

A 125kg automobile with a tangential speed of 48.0 km/h follows a circular road that has a radius of 35.0m how large is the centripetal force

Answer :

Answer:

Centripetal force = 634.6  newton

Explanation:

Given that,

Weight of the automobile, M = 125 Kg

The tangential speed of the automobile, V = 48 Km/h

                                                             V = 13.33 m/s

The radius of the circular road, R = 35 m

The centripetal force is given by the relation

                        Fc = MV²/R

Where  M - the mass of the body

             V - velocity of the body

             R - Radius of its trajectory

Substituting in the above equation

                       Fc = 125 Kg x 13.33² m²/s²    /    35 m

                            = 22211.11 / 35  newton

                            = 634.6  newton

Hence, the centripetal force acting on the automobile is 634.6 N