Answer :

Answer:

The earth will revolve 15° and 0.0833 radian in 1 hour              

Step-by-step explanation:

We know that earth revolve one round on its axis 24 hour

We know that 1 round = 360°

So earth will revolve 360° in 24 hour

So earth will revolve [tex]\frac{360}{24}=15^{\circ}[/tex] in 1 hour

Now we have to find the revolution in radian

So [tex]15^{\circ}=15\times \frac{\pi }{180}=0.0833\pi[/tex]

Other Questions