Answer :
Answer:
The average acceleration, aₐ = 6 m/s²
Explanation:
Given that,
The initial speed of the roller coaster car, u = 4 m/s
The final speed of the roller coaster car, v = 22 m/s
The time taken to attain the final speed is, t = 3 s
The average acceleration is defined as the change in the final velocity to initial velocity by time.
aₐ = v - u / t m/s²
Substituting the values in the above equation,
aₐ = 22 m/s - 4 m/s / 3 s
= 6 m/s²
Hence, the average acceleration of the roller coaster is aₐ = 6 m/s²