Answer :

skyluke89

Answer:

35 kg

Explanation:

The momentum of an object is given by:

[tex]p=mv[/tex]

where

p is the momentum

m is the mass of the object

v is its velocity

In this problem:

p = 140 kg m/s is the momentum of the dart

v = 4 m/s is its velocity

Solving for v, we find its mass:

[tex]m=\frac{p}{v}=\frac{140}{4}=35 kg[/tex]

Other Questions