You need to design a banked curve at the new circular Super 100 Raceway. The radius of the track is 800 m and cars typically travel at speed 160 mi/h.What embankment angle should be to hold a car travelling at 160 mi/h if there were no friction between its wheels and the track?

Answer :

skyluke89

Answer:

[tex]33.1^{\circ}[/tex]

Explanation:

Let's start by writing the equations of the forces along the two directions:

- Vertical:

[tex]N cos \theta = mg[/tex]

where

N is the normal reaction

[tex]\theta[/tex] is the angle between the road and the horizontal

(mg) is the weight of the car, with m being its mass and g the acceleration of gravity

- Horizontal:

[tex]N sin\theta = m \frac{v^2}{r}[/tex]

where

v is the speed of the car

r is the radius of the turn

Dividing the 2nd equation by the 1st one, we get:

[tex]tan \theta = \frac{v^2}{rg}[/tex]

In this problem:

[tex]r = 800 m[/tex] (radius of the turn)

[tex]v=160 mi/h = 71.5 m/s[/tex] is the speed

[tex]g=9.8 m/s^2[/tex]

Substituting, we find:

[tex]\theta= tan^{-1} (\frac{v^2}{rg})=tan^{-1}(\frac{(71.5)^2}{(800)(9.8)})=33.1^{\circ}[/tex]

Other Questions