Answer :
Answer:
10 km/hr/s
Explanation:
The acceleration of an object is given by
[tex]a=\frac{v-u}{t}[/tex]
where
v is the final velocity
u is the initial velocity
t is the time
For the car in this problem:
u = 0
[tex]v=60 km/h[/tex]
t = 6 s
Substituting in the equation,
[tex]a=\frac{60 km/h-0}{6s}=10 km/h/s[/tex]