Billy-Do-Right sees an elephant dart into the road 75m ahead of his car while driving 23.6m/a. He slams on the brakes, which accelerates the car at -6.3m/s. Will he be able to avoid hitting the elephant

Answer :

Answer:

He will be able to avoid hitting the elephant

[tex]x_{f} = 43.12m[/tex] a time of t=3.7 s

Explanation:

[tex]x_{f1} = 75m[/tex]

[tex]v=23.6 \frac{m}{s} \\a=-6.3 \frac{m}{s^{2} }[/tex]

[tex]v_{f}=v_{o}+a*t\\v_{f}=0 \\t=-\frac{v_{o}}{a}\\t=-\frac{23.6 \frac{m}{s} }{-6.3\frac{m}{s^{2} } }\\t=3.7 s[/tex]

So calculated the final distance using that time to know if avoid the elephant the distance has to be less that 75m

[tex]x_{f} = x_{o} +v_{o}*t +\frac{1}{2}*a*t^{2}\\x_{f} = 0m +23.6*3.7 +\frac{1}{2}*-6.3*3.7^{2}\\x_{f} = (87.32-44.2)m\\x_{f} = 43.12m[/tex]

So the distance is less so he can avoid the elephant

Other Questions