Answer :
The answer is
Mikas: 16-oz bottle: 12.2¢ per ounce
36-oz bottle: 8.5¢ per ounce
To calculate price per ounce, we will use the proportion:
16 ounces : $1.95 = 1 ounce : x
Crossing the products:
x = $1.95 × 1 ounce ÷ 16 ounces
x = $0.122 = 12.2¢
So, 16-oz bottle is 12.2¢ per ounce.
Similarly:
36 ounces : $3.05 = 1 ounce : x
Crossing the products:
x = $3.05 × 1 ounce ÷ 36 ounces
x = 0.085 = 8.5¢
So, 36-oz bottle is 8.5¢ per ounce.
It can be concluded that Mikas was correct.
Mikas: 16-oz bottle: 12.2¢ per ounce
36-oz bottle: 8.5¢ per ounce
To calculate price per ounce, we will use the proportion:
16 ounces : $1.95 = 1 ounce : x
Crossing the products:
x = $1.95 × 1 ounce ÷ 16 ounces
x = $0.122 = 12.2¢
So, 16-oz bottle is 12.2¢ per ounce.
Similarly:
36 ounces : $3.05 = 1 ounce : x
Crossing the products:
x = $3.05 × 1 ounce ÷ 36 ounces
x = 0.085 = 8.5¢
So, 36-oz bottle is 8.5¢ per ounce.
It can be concluded that Mikas was correct.