Answered

The Carlisles borrowed $94,000 to buy their first home. The interest rate on their loan was 7.5% for 20 years. How much interest will they have paid after 20 years?

Answer :

Answer:

$ 305,298

Step-by-step explanation:

The formula to use would be:

[tex]F=P(1+r)^t[/tex]

Where F is the future amount (including principal and interest)

P is the amount taken [94,000]

r is the rate of interest per year [7.5% = 0.075]

t is the time in years [here, 20]

Lets put the info into formula and solve for F:

[tex]F=P(1+r)^t\\F=94,000(1+0.075)^{20}\\F=94,000(1.075)^{20}\\F=399,298[/tex]

So, the interest paid is:

399,298 - 94,000 = $ 305,298

Other Questions