WWWNHINIHIN
Problem of the Week:
Suppose 48 out of every 120 people like baseball and of the people who like baseball, 3 out of 5
play baseball. If you ask 500 people how many would you expect to play baseball? Show your
work and explain your reasoning in the space provided below.​

Answer :

Answer:

120 people [see below]

Step-by-step explanation:

48 out of 120 people like baseball.

That is about  48/120 = 0.4 [40%]

Now, 3/5th of THOSE, play baseball, so

0.4 * 3/5 = 0.4 * 0.6 = 0.24 [24%].

Thus, we have seen that around 24% of total people taken would play baseball.

Now, we take 500 people, so 24% of them would be expected to play baseball.

That is 0.24 * 500 = 120 people

Other Questions