The 1800 kg tractor exerts a force of 1.95 104 N backward on the pavement, and the system experiences forces resisting motion that total 2400 N. If the acceleration is 0.230 m/s2, what is the mass of the airplane in kilograms?

Answer :

Answer:72547.82 kg

Explanation:

Given

Mass of tractor is[tex](M) 1800 kg[/tex]

Force exerted [tex](F)=1.95\times 10^4 N[/tex]

Resisting Force[tex](f_R)=2400 N[/tex]

acceleration of system(a)[tex]=0.23 m/s^2[/tex]

Let mass of airplane be m

so

[tex]F-f_r=(M+m)a[/tex]

[tex]1.95\times 10^4-2400=(1800+m)\cdot 0.23[/tex]

[tex]19500-2400=(1800+m)\cdot 0.23[/tex]

[tex]1800+m=\frac{17,100}{0.23}[/tex]

m=74347.82-1800=72547.82 kg

Other Questions