Answered

Jason went shopping for a new suit. His new suit had an original price tag of $129, but was on the 35% discount rock. What is Jason’s final cost for the suit with a 7.5% sales tax rate?

Answer :

Answer:

Step-by-step explanation:

$129 x .35  = $45.15 discount

$129.00 - $45.15 = $ 83.85 cost of suit

$83.85 x 7.5% = $6.28 sales tax

$83.85 + $6.29 = $90.14 final cost of suit

Other Questions