Driving your car with a constant speed of 11 m/s, you encounter a hump in the road with a circular cross section. If the radius of curvature of the hump is 54 m, what is the apparent weight of a 80 kg person in your car as you pass over the top of the hump?

Answer :

Answer:604.74  N

Explanation:

Given

Speed of car=11 m/s

radius of curvature is 54 m

mass of person=80 kg

At Top

[tex]mg-N=\frac{mv^2}{r}[/tex]

where N=normal reaction

[tex]N=mg-\frac{mv^2}{r}[/tex]

[tex]N=80\time 9.8-\frac{80\times 11^2}{54}[/tex]

N=604.74 N

Apparent weight will be equal to Normal reaction

Other Questions