Answer :
Answer:
electric flux through the three side = 2.35 N m²/C
Explanation:
given,
equilateral triangle of base = 25 cm
electric field strength = 260 N/C
Area of triangle = [tex]\dfrac{\sqrt{3}}{4}a^2[/tex]
= [tex]\dfrac{\sqrt{3}}{4} 0.25^2[/tex]
= 0.0271 m³
electric flux = E. A
= 260 × 0.0271
= 7.046 N m²/C
since, tetrahedron does not enclose any charge so, net flux through tetrahedron is zero.
electric flux through the three side = (electric flux through base)/3
= [tex]\dfrac{7.046}{3}[/tex]
electric flux through the three side = 2.35 N m²/C
The electric flux through each of the three sides is 2.35 N m²/C
Given information:
equilateral triangle of base a = 25 cm = 0.25m
electric field strength E = 260 N/C
Area of triangle [tex]A=\frac{\sqrt{3} }{4} a^2=\frac{\sqrt{3} }{4} (0.25)^2\\\\A=0.0271m^2[/tex]
Electric flux:
Now the electric flux through the base:
[tex]\phi = EA=260\times0.0271\\\\\phi=7.046Nm^2/C[/tex]
The net flux through the tetrahedron will be zero since it does not enclose any charge.
The electric flux through the three sides = electric flux through base
The electric flux through the three sides = 7.046 Nm²/C
The electric flux through each side = 7.046/3 = 2.35 Nm²/C
Learn more about electric flux:
https://brainly.com/question/7944455?referrer=searchResults