Answered

The figure shows a velocity-versus-time graph for a particle moving along the x-axis. At t=0s, assume that x=0m. What is the particle's position at t=3.0s?

The figure shows a velocity-versus-time graph for a particle moving along the x-axis. At t=0s, assume that x=0m. What is the particle's position at t=3.0s? class=

Answer :

padawan
distance = area under graph v-t
area = 4x2 + 1x(2+4)/2 = 11
at 3s, particle is at 11m

Other Questions