Spirit10109
Answered

A current of 250 amps is flowing through a copper wire with a resistance of
2.09 x 10^-4 ohms. What is the voltage?​

Answer :

Answer:

V= 5.225*10^-2 volts

Explanation:

from ohms law

V=IR

where R= 2.09*10^-4

I=250A

V=2.09*10^-4*250

V= 5.225*10^-2 volts

Other Questions