Answered

The distance that Sarah travels varies directly to how long she drives. She travels 440 miles in 8 hours. 
Write the equation that relates the distance, d, to the time, t.
How many miles can Sarah travel in 6 hours​

Answer :

440/8 will get you how many miles Sarah travel in 1 hour.

But Sarah travels 55 miles in 1 hour.

Sarah can travel 330 miles in 6 hour.

Answer:

d=55t  Sara travels 330 miles

Step-by-step explanation:

We are given that distance, d, Sarah drives varies directly to the time, t. This means

d=k⋅t

for some constant, k. Since Sarah travels 440 miles in 8 hours, we substitute these values into the formula for direct variation to find

440=k⋅8

Dividing by 8 gives k=55, so an equation that relates d and t is

d=55t

Substituting t=6 yields

55(6)=330

So Sarah can travel 330 miles in 6 hours.