Answer :
Answer:
Explanation:
Given
length=8 m
width=4 m
deep=4 m
Area of base [tex]A=4\times 8=32 m^2[/tex]
hydro static Pressure on bottom[tex]=\rho gh[/tex]
[tex]P=10^3\times 9.8\times 4=39.2 kPa[/tex]
Force on bottom[tex]=P\times A=1254.4 KN[/tex]
Now pressure at the side wall
[tex]F=\rho gA \bar{x}[/tex]
where [tex]\bar{x}[/tex] is the mean length of wall = 4 m
[tex]F=10^3\times 9.8\times 4\times 8\times 2=627.2 KN[/tex]
