Purple Swift manufactures birdhouses in lots of 10. Each birdhouse takes 30 minutes to paint. After 10 birdhouses are​ painted, the company switches paint color which requires a one hour changeover. Assume that the company should changeover at the very beginning of the process. The company works 8 hours per​ shift, one shift per​ day, 225 days per year. Currently the company has one point booth. What is Purple​ Swift's paint capacity cushion if it builds 2 comma 000 birdhouses per​ year?

Answer :

TomShelby

Answer:

The capacity cushion is 33.33%

Explanation:

10 birdhours x 30 minutes: 300 minutes

60 minutes for color switch a total for 360 minutes every 10 birdhouses.

225 days per year x 8 hours per shift x 60 minutes = 108,000 minutes

108,000 minutes / 360 minutes = 300  lots of 10 bird per year

total birdhouse capacity per year: 3,000

capacity - used capacity = space capacity

3,000 - 2,000 = 1,000 spare capacity

capacity cushion: spare/total capacity:  1,000 / 3,000 = 33.33%

Other Questions