Answer :
Answer:
the interest rate will be negative: -13.17%
Explanation:
annual rate of return:
Using the formula for future value of a lump sum and we can solve for rate:
[tex]Principal \: (1+ r)^{time} = Amount[/tex]
Principal 1,680,000
time 3 years
Amount 1,100,000
[tex]1,680,000 \: (1+ rate)^{3} = 1,100,000[/tex]
[tex](1+ rate)^{3} = 1,100,000 \div 1,680,000[/tex]
[tex]rate = \sqrt[3]{1,100,000 \div 1,680,000} - 1[/tex]
rate = -0.131650681 = -13.17%