Penniston Corporation is considering a capital budgeting project that would require an initial investment of $630,000 and working capital of $73,000. The working capital would be released for use elsewhere at the end of the project in 3 years. The investment would generate annual cash inflows of $228,000 for the life of the project. At the end of the project, equipment that had been used in the project could be sold for $29,000. The company’s discount rate is 12%. The net present value of the project is closest to:

Answer :

Answer:

Initial Invest= 630,000

Cash Flow 1=228,000/1.12= 203,571

Cash flow 2= 228,000/1.12^2=181,760

Cash Flow 3= (228,000+29000+73000)/1.12^3=234,887

=620,218

NPV= 620,218-630,000= -9,781

Explanation:

Other Questions