Answer :
Answer:
The answer to your question is: d. No right answer
Explanation:
Data
V1 = 32 l
T1 = 25°C
P1 = 1.00 atm
V2 = 3.2 l
P2 = 5 atm
T2 = ?
Formula
[tex]T2 = \frac{T1P2V2}{P1V1}[/tex]
[tex]T2 = \frac{(25)(5)(3.2)}{(1)(3.2)}[/tex]
T2 = 400 / 32
T2 = 12.5°C