Answer :

Answer:

70.7m/s

Explanation:

V =     ( v + u)

          _____

               2

V = average velocity

v = final velocity

u = initial velocity

velocity = distance

                 ______

                   time

u (initial velocity)   = 33 ÷  2

change mins to seconds

1 min = 60 secs

2 mins =  ?

cross multiply

60 × 2 = 120 secs

u = 33 ÷ 120

u = 0.275m/s

v ( final velocity) = 29 ÷ 1.3

change mins to secs

1 min = 60 secs

1.3 mins = ?

cross multiply

1.3 × 60 = 78 secs

v = 29 ÷ 78

v = 0.371 m/s

V =  ( v + u )

       _____

           2

V =    ( 0.371 + 0.275)

         ____________

                    2

V  =   0.51 m/s

                           

Other Questions