Answer :
Answer:
1.143 litres of glycerine should be added.
Step-by-step explanation:
Let x be the quantity ( in litres ) of glycerine added to 12 litres of an 8% glycerine solution so that the resulting solution contains 16%,
Thus,
Quantity of glycerine in 12 litres + Quantity of glycerine in x = Quantity of glycerine in resultant mixture.
8% of 12 + 100% of x = 16% of (12 + x )
0.08 × 12 + x = 0.16 × ( 12 + x )
0.96 + x = 0.16 × 12 + 0.16x
0.96 + x = 1.92 + 0.16x
x - 0.16x = 1.92 - 0.96
0.84x = 0.96
[tex]\implies x = \frac{0.96}{0.84}\approx 1.143[/tex]
Hence, 1.143 litres of glycerine should be added.
Answer: B, 1.14 liters
Step-by-step explanation:
correct on edg