Answer :

Answer:

Quantity of heat needed (Q) = 722.753 × 10³

Step-by-step explanation:

According to question,

Mass of water (m) = 40 kg

Change in temperature ( ΔT) = 18°c

specific heat capacity of water = 4200 j kg^-1 k^-1

The specific heat capacity is the amount of heat required to change the temperature of 1 kg of substance to 1 degree celcius or 1 kelvin .

So, Heat (Q) = m×s×ΔT

Or,          Q = 40 kg × 4200 × 18

or,           Q = 3024 × 10³ joule

Hence, Quantity of heat needed (Q) = 3024 × 10³ joule    

In calories 4.184 joule = 1 calorie

So, 3024 × 10³ joule = 722.753 × 10³

Other Questions