A rocket travels vertically at a speed of 1300 km/hr.1300 km/hr. The rocket is tracked through a telescope by an observer located 13 km13 km from the launching pad. Find the rate at which the angle between the telescope and the ground is increasing 3 min3 min after the lift-off.

Answer :

Answer:

0

Explanation:

Given:

initial velocity, [tex]u=1300 km.hr^{-1}[/tex]

distance of telescope from the launch pad, [tex]d=13 km[/tex]

time after which the observation starts, t = 3 min.

Now, from the equation of  motion:

[tex]s=u.t-\frac{1}{2} g.t^{2}[/tex]

[tex]s= (1300\times \frac{5}{18}) \times (3\times 60)- \frac{1}{2} \times 9.8\times  (3\times 60)^{2}[/tex]

[tex]s=-93760 m[/tex]

Which indicates that the after the given time the rocket would have fallen down on the ground if it did not had an acceleration of its own.

Other Questions