Answered

Dillard’s, Inc., operates department stores located primarily in the Southwest, Southeast, and Midwest. In its 2016 third-quarter report, the company reported Cost of Goods Sold of $880 million, ending inventory for the third quarter of $1,900 million, and ending inventory for the previous quarter of $1,500 million. Estimate merchandise purchases for the third quarter. (Enter your answer in millions.)

Answer :

Answer:

Purchases= 1,280 million

Explanation:

Giving the following information:

the company reported Cost of Goods Sold of $880 million, ending inventory for the third quarter of $1,900 million, and ending inventory for the previous quarter of $1,500 million.

Purchases= cost of goods sold - Beginning inventory + ending inventory

Purchases= 880 - 1500 + 1900= 1,280 million

Other Questions