Answer :
Answer:
The thickness of the oil film is
L=1068.98nm
Explanation:
Using the thickness of the film in the case of condition for destructive interference
[tex]L=(m+\frac{1}{2})*\frac{Y}{2*n}[/tex]
Y=517
n=1.33
[tex]L=(m+\frac{1}{2})*\frac{517}{2*1.33}[/tex]
In the other case the thickness can be calculated by
[tex]L=(m-1+\frac{1}{2})*\frac{632}{2*1.33}[/tex]
Both equation equal to find m so:
[tex](m-1+\frac{1}{2})*\frac{632}{2*1.33}= (m+\frac{1}{2})*\frac{517}{2*1.33} \\632m-316=517m+258.5\\115m=574.5\\m=4.9956[/tex]≅5
So the thickness is:
[tex]L=(5+\frac{1}{2})*\frac{517}{2*1.33}[/tex]
[tex]L=1068.98nm[/tex]