Answer :
Answer:
The speed of the boat when is approaching the dock is
v=0.5 [tex]\frac{ft}{s}[/tex]
Explanation:
When the boat is 10ft os the rope using trigonometry can find the length to know the speed the boat is
[tex]h^{2} =x^{2} +y^{2} \\h=10ft\\y=6ft\\10^{2}=x^{2}+6^{2}\\x^{2}=10^{2}-6^{2} \\ x=\sqrt{100-36} =\sqrt{64}\\ x=8 ft[/tex]
Now the velocity final is just at x axis so iis derivate the function can find the velocity
[tex]\frac{dh}{dt}*h=\frac{dx}{dt}*x+\frac{dy}{dt}*y\\\frac{dy}{dt}=0\\0.4\frac{ft}{s}*10=\frac{dx}{dt}*8+0\frac{ft}{s}*6\\\frac{dx}{dt}*8ft=0.4\frac{ft}{s}*10ft\\\frac{dx}{dt}=0.5\frac{ft}{s}[/tex]