Answered

A sonar pulse is sent from one submarine to another submarine, where it is reflected and returned. If the round trip takes 6 seconds, how far away is the other submarine? (Assume the bulk modulus for seawater is 2.1 x 109 Pa and its density is 1030 kg/m3)

Answer :

boffeemadrid

Answer:

4283.64 m away

Explanation:

[tex]\beta[/tex] = Bulk modulus

[tex]\rho[/tex] = Density

Speed of sound in a material is given by

[tex]v=\sqrt{\frac{\beta}{\rho}}\\\Rightarrow v=\sqrt{\frac{2.1\times 10^9}{1030}}\\\Rightarrow v=1427.88\ m/s[/tex]

If the round trip takes 6 seconds then the one way trip wil take 3 seconds

Distance = Speed × Time

[tex]Distance=1427.88\times 3=4283.64\ m[/tex]

So, the other submarine is 4283.64 m away

Other Questions