Answered

A student sits on a rotating stool holding two 2.6-kg objects. When his arms are extended horizontally, the objects are 1.0 m from the axis of rotation and he rotates with an angular speed of 0.75 rad/s. The moment of inertia of the student plus stool is 3.0 kg · m2 and is assumed to be constant. The student then pulls in the objects horizontally to 0.29 m from the rotation axis.

a) Find the new angular speed of the student.
rad/s
(b) Find the kinetic energy of the student before and after the objects are pulled in.
before:__________ J
after: ___________ J

Answer :

Answer:

(a)[tex]\omega_f=1.7892\,rad.s{-1}[/tex]

(b)

before [tex]KE_i=1.7297\,J[/tex]

after    [tex]KE_f=5.5018\,J[/tex]

Explanation:

Given:

mass of each object, [tex]m=2.6\, kg[/tex]

initial stretch of arms from the center, [tex]r_i=1\,m[/tex]

initial angular velocity, [tex]\omega_i=0.75\,rad .s^{-1}[/tex]

moment of inertia of stool and the student together, [tex]I=3\,kg.m^2[/tex]

final stretch of arms from the center, [tex]r_{f} =0.29\,m[/tex]

According to the law of conservation of angular momentum, initial angular momentum is equal to the final angular momentum in absence of any external  force.

[tex]I_i.\omega_i=I_f.\omega_f[/tex]

(a)

[tex][3+2\times 2.6\times (1)^2]\times 0.75=[3+2\times 2.6\times (0.29)^2]\times \omega_f[/tex]

[tex]\omega_f=1.7892\,rad.s{-1}[/tex]

(b)

We know,

[tex]KE= \frac{1}{2} I.\omega^2[/tex]

Putting the initial values:

Kinetic energy before the objects are pulled in

[tex]KE_i=\frac{1}{2} [3+2\times 2.6\times (1)^2]\times 0.75^2[/tex]

[tex]KE_i=1.7297\,J[/tex]

Putting the final values:

Kinetic energy after the objects are pulled in

[tex]KE_f=\frac{1}{2} [3+2\times 2.6\times (0.29)^2]\times 1.7892^2[/tex]

[tex]KE_f=5.5018\,J[/tex]

Lanuel

a. The new angular speed of the student in rad/s is 1.79 rad/s.

b. The kinetic energy of the student before and after the objects are pulled in, are 2.31 Joules and 5.51 Joules respectively.

Given the following data:

  • Mass of object = 2.6 kg
  • Initial radius = 1.0 m
  • Initial angular speed = 0.75 rad/s
  • Moment of inertia (student + stool) = 3.0 [tex]kgm^2[/tex]
  • Final radius = 0.29 m

a. To find the new angular speed of the student in rad/s, we would use the law of conservation of angular momentum:

Applying the law of conservation of angular momentum:

[tex]I_i\omega_i = I_f\omega_f[/tex]  ....equation 1

Where:

  • is the initial moment of inertia.
  • is the initial angular speed.
  • is the final moment of inertia.
  • is the final angular speed.

For initial moment of inertia:

[tex]I_i = 3 + (2[2.6] \times 1^2)\\\\I_i = 3 +5.2\\\\I_i = 8.2 \;kgms[/tex]

For final moment of inertia:

[tex]I_f = 3 + (2[2.6] \times 0.29^2)\\\\I_f = 3 +0.44\\\\I_f = 3.44 \;kgms[/tex]

Substituting the parameters into eqn 1, we have;

[tex]8.2 \times 0.75 = 3.44 \times\omega_f\\\\6.15 = 3.44\omega_f\\\\\omega_f = \frac{6.15}{3.44} \\\\\omega_f = 1.79 \; rad/s[/tex]

b. To find the kinetic energy of the student before and after the objects are pulled in:

The kinetic energy before:

[tex]K.E_i =\frac{1}{2} I_i\omega_i^2\\\\K.E_i = \frac{1}{2}\times 8.2 \times 0.75^2\\\\K.E_i = 4.1\times0.5625\\\\K.E_i =2.31 \;Joules[/tex]

The kinetic energy after:

[tex]K.E_f =\frac{1}{2} I_f\omega_f^2\\\\K.E_f = \frac{1}{2}\times 3.44 \times 1.79^2\\\\K.E_f = 1.72\times3.2041\\\\K.E_f =5.51\; Joules[/tex]

Read more: https://brainly.com/question/23153766

Other Questions