Answered

Suppose you are riding a stationary exercise bicycle, and the electronic meter indicates that the wheel is rotating at 9.25 rad/s. The wheel has a radius of 0.359 m. If you ride the bike for 31.2 min, how far would you have gone if the bike could move?

Answer :

Answer:

So bike will move a distance of 6215 m            

Explanation:

We have given radius r = 0.359 m

Angular speed of the wheel [tex]\omega =9.25rad/sec[/tex]

Time by which bike is moving t = 31.2 min

We know that 1 min = 60 sec

So 31.2 min = 31.2×60 = 1872 sec

Now we know that linear velocity is given by [tex]v=\omega r[/tex], here [tex]\omega[/tex] is angular velocity and r is radius

So linear velocity [tex]v=9.25\times 0.359=3.32m/sec[/tex]

Now we know that distance traveled is given by [tex]d=speed\times time = 3.32\times 1872=6215m[/tex]

Other Questions