Answer :
Answer
given,
ǫ = 0.73
m₁ = 0.38 kg m₂ = 0.15 kg
v₁i = 1 m/s, v₂i = −5 m/s
applying conservation equation of momentum
[tex]m_1v_{1i} + m_2v_{2i} = m_1v_{1f} + m_2v_{2f}[/tex]
[tex](0.38)(1) + (0.15)(-5) = 0.38v_{1f} + 0.15v_{2f}[/tex]
[tex]0.38v_{1f} + 0.15v_{2f} = -0.37[/tex]
v_{1f} − v_{2f} = ǫ (v_{2i} − v_{1i})
ǫ = [tex]\dfrac{v_{2f} - v_{1f}}{v_{1i} - v_{2i})}[/tex]
0.73 = [tex]\dfrac{v_{2f} - v_{1f}}{1-(-5))}[/tex]
v_{2f} − v_{1f} = 4.38
on solving
[tex]v_{1f} = -1.938\ m/s[/tex]
[tex]v_{2f} = 2.442\ m/s[/tex]