Answer :
Answer:
Instructions are listed below.
Explanation:
Giving the following information:
In a recent year, it had approximately 100 direct subscribers (accounts) that generated revenue of $28,000. Costs and expenses for the year were as follows: Cost of revenue $11,200 Selling, general, and administrative expenses 8,400 Depreciation 3,100 Assume that 60% of the cost of revenue and 20% of the selling, general, and administrative expenses are variable to the number of direct subscribers (accounts).
A)
Break-even point= fixed costs/ contribution margin
Fixed costs= (11,200*0.40) + (8,400*0.80)= 11,200
Unitary variable cost= (11,200*0.60) + (8,400*0.20)= 8400/100= 84
Selling price= 28000/100= 280
Break-even point= 11,200/ (280 - 84)= 57 subscribers
B) Break-even point (dollars)= fixed costs/ contribution margin ratio
Break-even point (dollars)= 11,200/ [(280 - 84)/280]= $16,000