Answered

The temperature reading from a thermocouple placed in a constant-temperature medium is normally distributed with mean μ, the actual temperature of the medium, and standard deviation σ. What would the value of σ have to be to ensure that 95% of all readings are within 0.5° of μ? (Round your answer to four decimal places.) σ =

Answer :

JeanaShupp

Answer:  0.2551

Step-by-step explanation:

Given : The temperature reading from a thermocouple placed in a constant-temperature medium is normally distributed with mean μ, the actual temperature of the medium, and standard deviation σ.

Significance level : [tex]\alpha=1-0.95=0.05[/tex]

The critical z-value for 95% confidence : [tex]z_{\alpha/2}=1.960[/tex] (1)

Since , [tex]z=\dfrac{x-\mu}{\sigma}[/tex] (where x be any random variable that represents the temperature reading from a thermocouple.)

Then, from (1)

[tex]\dfrac{x-\mu}{\sigma}=1.96\\\\ x-\mu=1.96\sigma[/tex]     (2)

Also,  all readings are within 0.5° of μ,

i.e. [tex]x-\mu<0.5[/tex]

i.e. [tex]1.96\sigma<0.5[/tex]   [From (2)]

i.e. [tex]\sigma<\dfrac{0.5}{1.96}=0.255102040816[/tex]  

i.e. [tex]\sigma\approx0.2551[/tex]

The required standard deviation : [tex]\sigma=0.2551[/tex]

Other Questions