Answer :
Answer:
a) The resistance of the calf between the electrodes is [tex]85\Omega[/tex]
b) The average resistivity of this part of the leg is [tex]57.81m\Omega/cm^{3}[/tex]
Explanation:
Hi
a) Using Ohm's law [tex]V=IR[/tex], solving for [tex]R[/tex], we obtain [tex]R=\frac{V}{I}=\frac{17mV}{200uA}=85\Omega[/tex]
b) The volume of the calf is like a cylinder, so [tex]Vol=\pi r^{2}h[/tex], with [tex]h=13cm[/tex] and [tex]r=d/2=6cm[/tex], therefore [tex]Vol=\pi (6cm)^{2}(13cm)=468\pi cm^{3}[/tex]. Then we can use [tex]R_{av}=\frac{R}{Vol} =\frac{85\Omega}{468\pi cm^{3}} =0.05781\Omega /cm^{3}=57.81m\Omega/cm^{3}[/tex], this is the average resistivity of this part of the leg.