The volume of a cone formula is πr²h/3 where π=3.14
Step-by-step explanation:
These questions are on volume of a cone.
The formula to apply is ; v=πr²h/3 where v is volume of the cone, r is radius of the cone and h is height of the cone.
Note that πr²=base area
1.
Base area= 420 mm²
Height = 180 mm
v= 420×180/3
v=420 × 60
v=25200 mm³
2.
volume = 35 ft³
Height is 7 ft
Base area=?
v=base area × height
35=base area × 7/3
35=2.333 base area
35/2.333=base area
15 ft²=Base Area
3.
Height= 4 cm
Radius= 3cm
v= πr²h/3
v=3.14 × 3 ×3×4/3
v=3.14×3×4
v=37.68 cm³
4.
Height= 8 cm
Radius =12 cm
v=πr²h/3
v=3.14×12×12×8/3
v=3.14×12×4×8
v=1205.76 cm³
5.
Radius of cone= half the diameter of cone = 4.8/2 =2.4 in
Height of cone= 10 in
Volume of water in the cone= πr²h/3
= 3.14×2.4×2.4×10/3
= 3.14 ×2.4×0.8×10
= 60.288 in³
Rate of leak is 0.5 in³/minute
This means; 0.5 in³⇒1 minute
60.288 in³⇒?
(60.288×1)÷0.5 =120.576 minutes
= 121
Learn More
Volume of a cone : https://brainly.com/question/9610438
Keyword : volume, cone
#LearnwithBrainly