Answered

The management of Kabanuck Corporation is considering dropping product V41B. Data from the company's accounting system appear below: Sales $923,000 Variable expenses $405,500 Fixed manufacturing expenses $337,000 Fixed selling and administrative expenses $244,000 All fixed expenses of the company are fully allocated to products in the company's accounting system. Further investigation has revealed that $207,500 of the fixed manufacturing expenses and $118,500 of the fixed selling and administrative expenses are avoidable if product V41B is discontinued. What would be the effect on the company's overall net operating income if product V41B were dropped

Answer :

Answer:

$191,500

Explanation:

If the item is not dropped:

Loss = Sales - Variable expenses - Fixed manufacturing expenses - Fixed selling and administrative expenses

       = $923,000 - $405,500 - $337,000 - $244,000

       = (63,500) loss

Fixed mfg. expenses remaining:

= Fixed manufacturing expenses - Avoidable Fixed manufacturing expenses

= $337,000 - $207,500

= $129,500

Fixed selling and administrative expenses remaining:

= Fixed selling and administrative expenses - Avoidable Fixed selling and administrative expenses

= $244,000 - $118,500

= $125,500

Loss in expenses remaining if item is dropped :

= Fixed mfg. expenses remaining + Fixed selling and administrative expenses remaining

= $129,500 + $125,500

= ($255,000)

Overall net operating income would decrease by:

= Loss in expenses remaining if item is dropped - Loss in expenses if item is not dropped

= $255,000 - $63,500

= $191,500

Other Questions