Answer :
Answer:
Speed of the electron will be [tex]v=5.896\times 10^7m/sec[/tex]
Explanation:
We have given that charge on electron [tex]e=1.6\times 10^{-19}C[/tex]
Mass of electron [tex]m=9.11\times 10^{-31}kg[/tex]
Potential difference = [tex]V=9.9KV=9.9\times 10^3volt[/tex]
Now according to energy conservation [tex]eV=\frac{1}{2}mv^2[/tex]
[tex]1.6\times 10^{-19}\times 9.9\times 10^3=\frac{1}{2}\times 9.11\times 10^{-31}v^2[/tex]
[tex]v=5.896\times 10^7m/sec[/tex]