Answer :
Answer:
CRITICAL VALUE
1.96
SMALLEST SAMPLE SIZE
18
IS THE SAMPLE SIZE OF 25 SUFFICIENT FOR THE GOALS OF THE STUDY?
Yes, it is.
Step-by-step explanation:
The sample size n in Simple Random Sampling is given by
[tex]\bf n=\frac{z^2s^2}{e^2}[/tex]
where
z = 1.96 is the critical value for a 95% confidence level
s = 32 is the population standard deviation
e = 15 is the margin of error
so
[tex]\bf n=\frac{z^2s^2}{e^2}=\frac{(1.96)^2(32)^2}{(15)^2}=17.48\approx 18[/tex]
CRITICAL VALUE
1.96
SMALLEST SAMPLE SIZE
18
IS THE SAMPLE SIZE OF 25 SUFFICIENT FOR THE GOALS OF THE STUDY?
Yes, it is.