The center of mass of a 0.30 kg (non-uniform) meter stick is located at its 48-cm mark. What is the magnitude of the torque (in N⋅m) due to gravity if it is supported at the 25-cm mark? (Use g = 9.79 m/s2). (NEVER include units with the answer to ANY numerical question.)

Answer :

Answer:

[tex]\tau=0.675\ Nm[/tex]          

Explanation:

It is given that,

Mass of the meter stick, m = 0.3 kg

Meter stick is located at its 48 cm mark, l = 48 cm

We need to find the magnitude of the torque if it is supported at the 25-cm mark, l' = 25 cm

It is given by :

[tex]\tau=mgl[/tex]

[tex]\tau=0.3\ kg\times 9.79\ m/s^2\times 0.23\ m[/tex]

[tex]\tau=0.675\ Nm[/tex]

So, the magnitude of the torque is 0.675 N-m. Hence, this is the required solution.

${teks-lihat-gambar} Muscardinus

The magnitude of the torque due to gravity if it is supported at the 25cm is 0.68N/m².

How to calculate magnitude of torque?

The magnitude of torque (r) can be calculated by using the following formula:

r = mgL

Where;

  • r = magnitude of torque
  • m = mass
  • g = acceleration due to gravity
  • L = length

Mass of the meter stick, m = 0.3 kg

Meter stick is located at its 48 cm mark, l = 48 cm - 25 = 23cm

r = 0.3 × 9.8 × 0.23

r = 0.68N/m²

Therefore, the magnitude of the torque due to gravity if it is supported at the 25cm is 0.68N/m².

Learn more about magnitude of torque: https://brainly.com/question/13669254

Other Questions