Answer :
Answer:
5.41%
Step-by-step explanation:
Let us assume that x amount is invested in a savings account with APR 5.3% and the interest is compounded quarterly.
Then the quarterly percentage rate is [tex]\frac{5.3}{4} =1.325[/tex]%.
Therefore, the amount x will become after one year
[tex]x[1+ \frac{1.325}{100} ]^{4} = 1.0541x[/tex]
Therefore, the annual percentage yeild will be [tex]\frac{(1.0541x - x) \times 100}{x}[/tex] % = 5.41%. ( Answer )