Answered

A ball is thrown into a wall at a speed of 20 mls and bounces off going 10 mis in the opposite
direction 0.2s after hitting the wall. What is the acceleration of the ball?

Answer :

MathPhys

Explanation:

Given:

v₀ = 20 m/s

v = -10 m/s

t = 0.2 s

Find: a

v = at + v₀

(-10 m/s) = a (0.2 s) + (20 m/s)

a = -150 m/s²

The acceleration of the ball is 150 m/s² in the new direction.

Other Questions