Answer :
Answer:
[tex]\mu=0.44152[/tex]
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity of puck = 30 m/s
v = Final velocity of puck = 0
s = Displacement of the puck = 104 m
a = Acceleration
g = Acceleration due to gravity = 9.8 m/s²
[tex]\mu[/tex] = Coefficient of friction
Equation of motion
[tex]v^2-u^2=2as\\\Rightarrow a=\frac{v^2-u^2}{2s}\\\Rightarrow a=\frac{0^2-30^2}{2\times 104}\\\Rightarrow a=-4.32692\ m/s^2[/tex]
[tex]a=\mu g\\\Rightarrow \mu=\frac{a}{g}\\\Rightarrow \mu=\frac{4.32692}{9.8}\\\Rightarrow \mu=0.44152[/tex]
Coefficient of friction between the puck and the ice is 0.44152