Answer :

lublana

Answer:

[tex]27 ft^3[/tex]

Step-by-step explanation:

We are given that a hole

Length of hole=3 ft

Width of hole=3 ft

Depth of hole= 3ft

We have to find the volume of dirt are there in hole.

Volume of hole=Volume of dirt

Volume of dirt=[tex]l\times b\times h[/tex]

Substitute the values then we get

Volume of dirt=[tex]3\times 3\times 3=27 ft^3[/tex]

Hence, the volume of dirt in a hole =[tex]27 ft^3[/tex]

Other Questions